چشم انداز بانک حکمت ایرانیان ایجاد بانکی قابل اعتماد، با رویکرد به بانکداری اسلامی و نوآوری در راستای ارائه برترین و متمایزترین خدمات بانکی کشور است، به طوری که نخستین انتخاب برای مشتریان، کارکنان و سهامداران آن باشد. مرکز مطالعات نخبگان نیز به جهت تحقق چشم انداز و اهداف استراتژیک بانک، انجام طرح های تحقیقاتی، بهبود پیوندهای گسیخته صنعت و دانشگاه تشکیل گردیده است.

امید است  که این مرکز  به عنوان بازوی علمی و تخصصی بانک با جایگذاری  خدمت نخبگان در قالب پروژه های قراردادی، انجام طرح های تحقیقاتی در قالب کسر خدمت سربازی، استفاده حداکثری از ظرفیت های موجود  و نیز استفاده ضمنی از دانش خبرگان صنعت بانکداری  بصورت جلسات هم اندیشی و مشاوره های کوتاه مدت، گامی نو در جهت دستیابی هرچه بیشتر به اهداف استراتژیک و همگام شدن با دانش و تکنولوژی روز بردارد.

خدمات مرکز مطالعات نخبگان

کلینیک درون­ سازمانی: شامل شناسایی موانع و مشکلات در راستای اجرایی شدن پروژه ها و برنامه های عملیاتی جاری همچنین برنامه ­ریزی جهت  بهبود اجرایی شدن سند استراتژیک و تعیین پروژه های قابل واگذاری به مشاوران مرکز نخبگان و یا  برون سپاری به گروه های خارج سازمانی است.

ارتباط با دانشگاه و صنعت: این مرکز در راستای اهداف و سیاست ها و اجرای برنامه های توسعه ای خود در سیستم بانکی و پولی و به منظور ایجاد زمینه های مناسب برای رشد و ارتقا کمی و کیفی خدمات بانکی  و بهره گیری از ظرفیت دانشجویان و متخصصین در زمینه های مختلف و مرتبط با امور بانکی اقدام به  برگزاری و شرکت در رویداد ها و همایش های علمی و تخصصی مرتبط با صنعت به منظور شناسایی پتانسیل های صنعت و فرصت های بازار می نماید.

تدوین پایگاه اطلاعات نیروهای دانشی: یکی از مهمترین وظایف مرکز مطالعات نخبگان بانک، ثبت اطلاعات و پروفایلینگ نیروهای دانشی و نخبۀ مرتبط با صنعت به منظور حداکثرسازی بهره ­وری فعالیت­ها و نیز سهولت دسترسی بانک به این افراد می ­باشد. شناسایی و ثبت پروفایل و شایستگی­های این نیروهای دانشی، در خلال برنامه­ های ارتباط با دانشگاه و صنعت و یا فراخوان­های مرکز جهت اجرای پروژه­های تعریف شده انجام می ­گیرد.

ایده­ پردازی و نوآوری: مرکز مطالعات نخبگان زمینه مناسب برای به اشتراک گذاری دانش‌های ضمنی افراد و تبدیل آن به دانش آشکار جمعی گروه‌های تخصصی بر اساس فیلدهای دانشی کلیدی سازمان را فراهم می کند. این مرکز در قالب مراحل شناخت و تعیین حوزه­ های کلیدی در سازمان و برگزاری جلسات بحث و تبادل نظر به بررسی ایده ­های جدید پرداخته و به کاربردی­ترین صورت ممکن به جاری­ سازی آن در قالب فرایند پروژه­ های سازمانی می­ پردازد.