ترجمه و تدوین کتب علمی

مرکز مطالعات نخبگان بانک حکمت ایرانیان، جهت تغنیع منابع فارسی حوزه مالی و بانکی به ترجمه و گردآوری کتب به روز این حوزه پرداخته است و با یاری خداوند توانسته است در سه ماهه نخست سال ۱۳۹۷ ترجمه و تدوین چهار کتاب با عناوین «مباحث مدیریتی در حوزه تامین مالی و بانکداری»، «راهنمای جامع حسابرسی و حسابداری موسسات سپرده گذاری و وام دهنده، بانکها و موسسات سپرده پذیر، شرکتهای مالی و رهنی»، «بانک‌های آینده، نکات پازل را خلاقانه کنار هم بگذارید» و «ریسک پذیری، عملکرد و حاکمیت در بانکداری» را تکمیل کند که مورد اول را به چاپ نیز رسانده است. در ادامه توضیحات تکمیلی هر یک از این کتب آورده شده است.

  1. کتاب «مباحث مدیریتی در حوزه تامین مالی و بانکداری»

این کتاب را می­توان جزء منابع اصول مدیریت در بانکداری دانست که با بررسی مبانی اقتصاد جهانی، رویکردهای کلان مدیریت ریسک و حسابرسی، رقابت­پذیری و مدیریت در موسسات مالی و نهایتاً تحلیل تئوریک و عملی امور مالی، شاکلۀ اصلی مباحث مالی را قوام بخشیده است و از سوی دیگر با داشتن نویسندگانِ مسلمان، نیم­نگاهی نیز به بانکداری اسلامی دارد. نویسندگان این کتاب از چهره­های برتر علم اقتصاد در جهان هستند که اکثراً برنده جوایز معتبر اقتصاد در کلاس جهانی شده­اند. این کتاب در سال ۲۰۱۴ توسط انتشارات معتبر اشپرینگر به چاپ رسیده است.

  1. کتاب ۱۱۰۰ صفحه‌ای «راهنمای جامع حسابرسی و حسابداری موسسات سپرده گذاری و وام دهنده، بانکها و موسسات سپرده پذیر، شرکتهای مالی و رهنی»

این کتاب را می­توان جزء کتب مرجع و به عبارت دیگر هندبوک بانکداری دانست؛ در این کتاب مواردی همچون قانون و مقررات بانکداری، شمای کلی صنعت بانکداری و موسسات مالی، بروزترین ساختارهای سازمانی برای بانک، سازوکارها و روندهای بانکداری، ملاحظات حسابداری و حسابرسی، اصول سرمایه­گذاری و … به تفصیل بیان شده است که تماماً با زبان بانکی و کاملاً تخصصی به تشریح عناوین اصلی صنعت بانکداری با ذکر جزئیات می­پردازد و انتشار آن در سال ۲۰۱۶ توسط انجمن حسابداران رسمی ایالات متحده[۱] که معتبرترین انجمن در جهان در رشته مذکور است گواه بر سطح بالای محتویات کتاب دارد.

  1. کتاب «بانک‌های آینده، نکات پازل را خلاقانه کنار هم بگذارید»

کتاب بانکهای آینده که توسط انتشارات معتبر اشپرینگر در سال ۲۰۱۵ منتشر شده است در خصوص آیندۀ ‏بانکداری در دنیا صحبت می‌کند و همانطور که مدیران عامل بانکهای معتبر جهان در مقدمۀ این کتاب ‏مطرح کرده‌اند، موضوع کتاب از جمله موضوعات جذاب و اثرگذار در صنعت بانکداری است. این کتاب ‏عمدتاً به اقتصاد پسابحران پرداخته و نقطه نظرات ناب و بدیعی را در حوزۀ مقررات بانکداری، نوآوری ‏در صنعت بانکداری، امر خطیر آموزش، سلامت سازمانی و البته شبکه‌سازی در صنعت بانکداری که از ‏مباحث نوین در این حوزه است را دربرمیگیرد. نویسنده با تبیین ویژگیهای بانکهای آینده به تشریح ‏فرهنگ بانکداری پرداخته است و تجربه و تحصیلات وی در حوزۀ فناوری اطلاعات کمک شایانی در ‏خصوصی فرابینی مسیر آیندۀ بانکها را برای وی میسر نموده است. ناگفته نماند که این اثر در قلب ‏بانکداری دنیا یعنی کشور سوئیس منتشر شده و اعتبار بالایی را کسب کرده است.‏

  1. کتاب «ریسک پذیری، عملکرد و حاکمیت در بانکداری»

 

این کتاب که در سال ۲۰۱۶ توسط انتشارات معتبر وایلی در انگلستان و ایالات متحده منتشر شده است مبانی پایه و اصول بانکداری را با زبانی شفاف و گویا تبیین می­کند؛ از جمله نقاط قوت این کتاب تحلیل بانکداری اسلامی در یک فصل مجزاست که مزایا و برتریهای این مدل از بانکداری را به خوبی تشریح کرده است. این کتاب در سه بخش اصلی خود در ابتدا به چگونگی حاکمیت در بانکداری یا به عبارت دیگر نحوۀ اداره­کردن و گرداندن بانک اشاره می­کند سپس به تشریح چگونگی عملکرد بانکهای موفق پرداخته و نهایتا الگوهای ریسک­پذیری در بانکداری را ترسیم می­نماید. در کل با توجه به بیان مفهومی و شفاف مفاهیم مطروحه و نیز حجم متعارف، این کتاب می­تواند جزء کتب برتر بانکداری در قرارگیرد.